Okula başlayan koklear implantlı çocuğunuzun durumunu öğrenmek ve desteğinizi sunmak amacıyla öğretmeniyle tanışmanız hem çocuğunuz hem de öğretmeni açısından faydalı olabilir. Çocuğunuzun öğretmeni, daha önce sınıfta hiç koklear implantlı bir çocuğa eğitim vermemiş olabilir. İmplantlı çocuğunuz için öğretme tarzını değiştirmesi ve onun için daha yüksek şiddette konuşması gerekip gerekmediğine; ona özel ilgi göstermesi mi yoksa serbest mi bırakmasının iyi olacağına emin olamayabilir. Onu bu anlamda yol göstermek ise sizin görevinizdir.

okul-sinif-ci
Düzenli olarak okulu ziyaret edip öğretmeniyle görüşebilirsiniz. Çocuğunuzun durumuyla ilgili sorular sorup, ona sınıfta yardımcı olacak bilgiler verebilirsiniz. İşitme kaybını ve koklear implantın nasıl çalıştığını anlatan broşürler, videolar öğretmeni olduğu kadar sınıftaki öğrencileri de aydınlatır. İşitme kaybı olan bir çocuğun olduğu sınıfta eğitim, bazı açılardan herhangi bir sınıfta eğitim gibidir. Genelde bunlar arzu edilir: öğrencilerin hep bir ağızdan değil, söz alarak teker teker konuşması; ödevlerin ve yapılması gerekenlerin net ve anlaşılır biçimde aktarılması, gürültü yapmama gibi. Bunun için yardımcı dinleme cihazlarından da fayda görebilirsiniz. FM sistemleri sınıfta sıklıkla karşılaşılan arka plan gürültüsü ve yankı gibi sorunları ortadan kaldırır ve implantlı çocuk öğretmeni, arkasını dönse ve uzaklaşsa bile net biçimde anlayabilir.

Çocuğunuz her ne kadar günlük bazda kullanılan kelimelere aşina olsa da, okulda her gün sunulan yeni konular ve bilgiler, beraberinde ona yabancı kelimeleri de getirecektir. Ders programından haberdar olup işlenecek konuların üzerinden önceden geçersiniz, içeriği ve kelimeleri de tanıyacağı için çocuğunuzun ve öğretmeninin işini kolaylaştırırsınız.

En önemlisi öğretmenle, diğer öğrencilerle ve onların velileriyle iletişim kanalını açık tutun ve iyi ilişkiler kurun. Sonuçta iyi kuracağınız iletişim sayesinde çocuğunuza okulda ve derslerinde destek vermiş olacaksınız.

Kaynak: http://www.medel.com/blog/support-your-child-with-a-cochlear-implant-at-school/