Maxtone İstanbul Kadıköy İşitme Merkezi’nden, Uzman Odyolog Muammer Gültekin’in tavsiyelerini okuyun:

 • İşitme cihazlarını kulaklar üzerinde sabit tutmak için özel tasarlanmış ipler kullanınız, düşme ve kaybolma tehlikesi nedeniyle çocuğunuzun elbisesine klipsi ile tutturunuz.
 • Çocukların pilleri yutma tehlikesi nedeniyle işitme cihazının pil yuvasını bebek kilidi ile kilitleyiniz. Her markanın farklı bebek kilidi olduğu için odyoloji uzmanınıza bu konuda danışınız.
 • Kulak kalıbı işitme cihazı kullanımında oldukça önemlidir. Özellikle bebek ve çocukların kulakları sürekli büyüdüğü için kulak kalıplarının düzenli değiştirilmesi gerekmektedir. Kulak kalıplarınızı en geç iki ayda bir değiştirmeniz gerektiğini unutmayınız.
 • Kalıpların hortumlarını ayda bir kere muhakkak değiştiriniz. Bozulmuş, tıkanmış ve yırtık hortumlar işitme kalitesini bozacağı gibi ötme sesinin de oluşmasına neden olur.
 • Kulak kalıplarının tıkalı olmamasına, hortumlarının temiz ve açık olmasına özen gösteriniz. Kulak kalıplarını işitme cihazlarından çıkararak temizleme tabletleri ile hafta bir kere yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra bir süre bekletip kurumasını sağlamalısınız.
 • Hortumların içerisinde su kalmamasına ve açık olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Özellikle ileri-çok ileri derecede işitme kayıplı olup güçlü işitme cihazı kullanan bebeklerin, yaşları nedeniyle sürekli uyuyor olmaları ve kucakta taşınıyor olmalarından dolayı, feedback (ötme sesi) olma olasılığı yüksektir. Bu durumda endişe etmeyiniz, mikrofonların kapalı olmadığından ve kulak kalıplarının kulağa iyi yerleştirildiğinden emin olunuz.
 • Uzmanınızdan, işitme cihazının nasıl çalıştırıldığı, kulak kalıbının nasıl yerleştirildiği, pilinin nasıl değiştirildiğini, bebek kilidinin nasıl kullanıldığı ve cihazın genel bakımı ile ilgili bilgi alınız.
 • İşitme cihazı kullanırken, kulak kalıbı nedeniyle kulak kanalında biriken kulak kiri kendiliğinden dışarı atılamaz ve kulak kanalında birikir. Kulak kiri, işitme cihazının performansını düşürür bu nedenle düzenli olarak KBB uzmanına gidip kulak kirini temizletmeniz gerekmektedir.
 • İşitme cihazlarını çocuğunuzun kulağına takmadan normal çalıştığından emin olunuz. Çalışmazsa öncelikle kulak kalıbını işitme cihazından çıkarıp işitme cihazının çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz. Kulak kalıbı nedeniyle çalışmıyorsa kalıbı boynuzdan çıkardığınıza cihazınız çalışacaktır. Kalıbı çıkartmanıza rağmen cihaz çalışmıyorsa, boynuzunu ve pilini kontrol etmeniz gerekmektedir.
 • Bazı işitme cihazlarının boynuzlarında filtreler bulunur ve bunlar zamanla tıkanabilir. Tıkalı filtreler işitme cihazının performansını düşürür. Fitreleri ve cihazınızın pilini kontrol ettikten sonra hala çalışmıyorsa cihazınızı teknik servise göndermek üzere uzmanınıza başvurmanız gerekmektedir.
 • Özellikle ileri ve çok ileri derecede işitme kayıplı çocukların seslere tepkileri zamanla oluşur. Bu yüzden işitme cihazını takar takmaz seslere belirgin bir tepki vermeyebilirler. Bu durum işitme kaybının derecesi ve işitme cihazının kullanım süresine göre değişebilir. Evde çocuğunuzun işitmesini sürekli test etmek yerine, çocuğunuzla bol bol iletişim halinde olmalı ve dili doğal çevresinde kazandırmayı amaçlamalısınız.
 • İşitme cihazlarını düzenli kullanarak özel eğitim merkezlerinden işitsel sözel eğitim desteği almayı unutmayınız. İşitme kayıplarının birbirinden farklı olabileceğini ve çocuğunuzun işitsel gelişimini uzman kontrolünde düzenli aralıklarla takip etmeniz gerektiğini unutmayınız.